Sunday, 25 Oct 2020

Azərbaycan Qeyri-Hökumət Təşkilatarı adından ABŞ Konqresinin Nümayəndələr Palatasının üzvlərinə müraciət ünvanlanıb

Azvision.az-a daxil olan müraciətdə deyilir:

“Hörmətli ABŞ Konqrensinin Nümayəndələr Palatasının üzvləri,

Biz, Azərbaycan QHT-ləri Konqres üzvü Jackie Speier tərəfindən 1 oktyabr 2020-ci ildə ABŞ Konqrensinə təqdim olunan 1165 saylı qətnamə layihəsi ilə əlaqədar sizə böyük bir narahatlıqla müraciət edirik. Bu qətnamə layihəsindəki müddəaların BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq nizamannamələrini kobud şəkildə pozduğuna və bu illər ərzində ABŞ ilə Azərbaycan arasında qurulan qarşılıqlı faydalı tərəfdaşlıq əlaqələrinin ruhuna zidd olduğuna tam əminik.

Ermənistan, ABŞ da daxil olmaqla bütün dünya ölkələri tərəfindən tanınan Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü qəsdən pozur. Ermənistan ABŞ ilə güclü hərtərəfli əlaqələrə və strateji enerji-təhlükəsizlik tərəfdaşlığına sahib olan Azərbaycana qarşı təxribat xarakterli tədbirlər görür.

Bildiyiniz kimi, 27 sentyabr 2020-ci ildən, Ermənistan silahlı qüvvələri – kalibrli silahlar, minaatan və müxtəlif çaplı toplardan istifadə etməklə cəbhə xətti boyunca yaşayış məntəqələri ilə yanaşı Azərbaycan silahlı qüvvələrinin mövqelərinə intensiv hücum edərək Azərbaycana qarşı genişmiqyaslı hərbi əməliyyatlara həyata keçirir. Ermənistan Azərbaycan Respublikasının çağırışlarına məhəl qoymadan açıq şəkildə və qəsdən mülki əhalini və uşaq bağçaları, məktəblər, xəstəxanalar kimi mülki infrastrukturu hədəf alırlar.

5 oktyabr tarixinədək Ermənistanın Ermənistan ərazisindən top və raket hücumları nəticəsində 25 azərbaycanlı mülki şəxs öldürülüb, 127 nəfər yaralanıb və 500-dən çox yaşayış binası və mülki obyekt məhv edilib. Ermənistan silahlı qüvvələrinin bölmələri münaqişə zonasından uzaqda yerləşən və əhalinin sıx məskunlaşdığı Naftalan, Yevlax, Ağcabədi, Beyləqan, Bərdə, Şəmkir, Gəncə, Mingəçevir, Xızı və Abşeron şəhərlərini intensiv və qəsdən atəşə tutur.

Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən su anbarı və əsas elektrik stansiyası yerləşən Mingəçevir sənaye şəhərinə 2 raket hücumu olunub. 500.000-dən çox əhalisi olan Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri Gəncə, müvafiq beynəlxalq konvensiyalar tərəfindən qadağan edilmiş klaster bombalar tərəfindən bombalanmışdı.

Bu təxribat xarakterli hərəkətlərlə Ermənistan beynəlxalq hüququn nroma və prinsiplərini, beynəlxalq humanitar hüququ və digər ölkələri münaqişə tərəfi kimi cəlb etməyə çalışır.

Beynəlxalq sülhün və təhlükəsizliyin əsas qarantı olan BMT Təhlükəsizlik Şurasının Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə dair 822, 853, 874 və 884 (1993) saylı qətnamələrində açıq şəkildə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycan Respublikasının işğal olunmuş ərazilərindən tam və qeyd-şərtsiz çıxarılması tələb olunur.

Bu qətnamələrdə Azərbaycana qarşı həyata keçiriləntəcavüzkar addımlar qınanır, münaqişə tərəfi olmayan mülki şəxslər qorunur və ərazi əldə etmək üçün güc tətbiq edilməsinin yolverilməz olduğu vurğulanır, eyni zamanda ərazi bütövlüyü, suverenliyi və Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı təkrarlanır.
Bu danılmaz faktdır ki, erməni lobbisinin xidmətlərindən istifadə edərək Ermənistan Azərbaycana qarşı işğalçı və təcavüzkar niyyətlərini beynəlxalq aləmdə, o cümlədən ABŞ Konqresində tanıdır
Biz, ABŞ-dakı Azərbaycan icmasının son petisiyalarını nəzərə alaraq, erməni lobbi qrupları tərəfindən Azərbaycan və Türkiyəyə qarşı qərəzli münasibət və 1165 saylı qətnamə layihəsi buna sübutdur.
Subyektiv və ədalətsiz qətnamə layihəsi ABŞ-ın Cənubi Qafqaz bölgəsindəki enerji və təhlükəsizlik maraqlarına birbaşa təhlükə yaradır.

Biz inanırıq ki, ABŞ Konqresi, təklif olunan 1165 saylı qətnamə layihəsini rədd edərək ABŞ ilə Azərbaycan arasındakı uzunmüddətli əməkdaşlığa və hər iki dövlətin milli maraqlarına sadiqliyini nümayiş etdirəcəkdir. Müraciət 290 QHT tərəfindən imzalanıb.

1. Şəhla Xəlili – MİRAS Mədəni İrsin Öyrənilməsinə Kömək İctimai Birliyi
2. Mirvari Qəhrəmanlı – Neftçilərin Hüqularını Müdafiə Təşkilatı İctimai Birliyi
3. Sahib Məmmədov – Vətəndaşların Əmək Hüquqlarını Müdafiə Liqası
4. Cəmilə Abdulova – “Eşitmə və nitq məhdudiyyətli şəxslərə sosial yardım” İctimai Birliyi
5. Vaqif Əmikişiyev- “Gənclik və Maarifçilik” ictimai birliyi
6. Afiq Məmmədov – “Addım” Gənclərin İnkişaf Mərkəzi ictimai Birliyi
7. Nabil Seyidov – Ümidli Gələcək Sosial Təşəbbüslər İctimai Birliyi
8. Cavid Şahverdiyev – Azərbaycan Demokratik İslahatların İnkişafı Mərkəzi İctimai Birliyi
9. Hafiz Əzəmmədov – Azərbaycan Gənc Marketoloq-Reklamçılar ictimai birliyi
10. Qafqaz Dəmirov – Süleyman Rəhimov adına Qubadlı rayon ədəbi ictimai birliyi
11. Həsən Həsənzadə – “Avropa Tələbələr Forumu – Bakı” İctimai Birliyi
12. Sultan Əzimzadə – “20 Yanvar” İctimai Birliyi
13. Mehriban Abdullayeva – “Demokratik Cəmiyyət və Qadın Hüquqlarının Müdafiəsi” İctimai Birliyi
14. Fatma Hacıyeva – “Vəfa” sosial problemlərin həllinə dəstək ictimai birliyi
15. Cavidan Ağazadə – “Dostluq” gənclərin əlaqələndirmə mərkəzi ictimai birliyi
16. Möhbubəli Nağıyev -“Balans” İqtisadi Maarifləndirmə İctimai Birliyi
17. Ramil Göyüşov – “Qərb-resurs” vətəndaş cəmiyyətinin inkişafına dəstək ictimai birliyi
18. Mehriban Zeynalova – “Təmiz Dünya” Qadınlara Yardım İctimai Birliyi
19. Səlim Balayev- “Ekoloq-2010” Ekoloji Maarifləndirmə İctimai Birliyi
20. Abil Zeynalov – Müharibə Veteranları İB
21. Nigar Mənsimova – “Ümid Yeri” xeyriyyə cəmiyyəti ictimai birliyi
22. Bəxtiyar ƏIiyev – “Beynəlxalq hüquq assosiasiyası” ictimai birliyi
23. Mətanət Quliyeva – “Əngəlsiz Düşüncə” sosial inkişafa yardım ictimai birliyi
24. Gülqədəm Mirzəzadə – “Neftçalada qadınların sosial inkişafına dəstək” ictimai birliyi
25. Nadir İsmayılov – “Orta Asiya və Güney Qafqaz Söz Azadlığı Şəbəkəsi” ictimai birliyi
26. Elçin Quliyev – “Davamlı İnkişafa Doğru” ictimai birliyi
27. Yaşar Zeynalov – “Yayım” Assosiasiyası İctimai Birliyi
28. Natiq Əhmədov – “Məlahətli Ana” uşaqlara yardım ictimai birliyi
29. Aqil Məhərrəmov – Azərbaycan Uşaq Fondu
30. Məhəmməd Vəliyev – Azərbaycan Əfqanıstan Veteranları İctimai Birliyi
31. Şəhla Nağıyeva – “Sönməz Məşəl” Mədəni Əlaqələr ictimai birliyi
32. Afət Alışova – “Kitab Yayımı İşinin İnkişafına Dəstək” ictimai birliyi
33. Fazil Abbasov – “İslam Əməkdaşlığı Təşkilatına Üzv Dövlətləri Jurnalistlərinin Assosiasiyası” ictimai birliyi
34. Gülsarə Həsənova – “Təhsilə Dəstək Mərkəzi” ictimai birliyi
35. Büllur Məmmədova – “Mədəniyyətin və Milli Ənənələrin Təbliği” ictimai birliyi
36. Nail Şükürov- “Üfüq” gənclərin inkişafı naminə ictimai birliyi
37. Azər Əliyev – “Gələcəyə Qayğı” regionların sosial iqtisadi inkişafına dəstək ictimai birliyi
38. Lamiyə İsazadə – “Kimsəsiz Uşaqların Sosial Müdafiəsi” ictimai birliyi
39. Vəfa Seyidova – “Meslek” eqli ve fiziki qusurlu ushaqlara qaygi Ictimai Birliyi.
40. Natavan Əzizova – “BİLƏSUVARDA QADINLARIN SOSİAL İNKİŞAFINA DƏSTƏK” İCTİMAİ BİRLİYİ
41. İlqar İsgəndərov – “İnkişafa Doğru” Regionların Sosial İqtisadi İnkişafına Dəstək İctimai Birliyi
42. Şaban Nəsirov -“İctimai İştirakçılığın Dəstəklənməsi ” İctimai Birliyi
43. Rəşad Cəfərov – “İnnovasiyaya Doğru” Gənclərə Dəstək İctimai Birliyi
44. İndira Şəmsvari – Tərəqqi Sosial İqtisadi Araşdırmalar İctimai Birlyi
45. Səbinə Kərimova – Əlilliyi Olan Şəxslərin Sosial Müdafiəsinə və İnteqrasiyasına Dəstək İctimai Birliyi
46. Adil Nəsibov – “Bəhram Nəsibov Yaradıcılığının Təbliği” İctimai Birliyi
47. Gülbahar Əliyeva – “Mədəni irs və multikultural inkişaf” maarifləndirmə ictimai birliyi
48. İlham Əliyev – “Hüquqi və Demokratik İslahatlar Mərkəzi” ictimai birliyi
49. Mehriban Hüseynova – Valideyn Himayəsindən Məhrum olmuş Uşaqlara Dayaq İctimai Birliyi
50. Esmira Orucova – “Həsrət Yolu” Əsir və Girovlara Kömək İctimai Birliyi
51. Eynulla Xeyrullayev – Quba RQHTRTM
52. Murad Hüseynli- Təkan Tələbə Gənclər İB
53. Rauf Rəcəbov – Azərbaycan Milli İnkişaf Layihəsi İB
54. Siyavuş Əmirli – ULUS Fondu
55. Muxtar İmanov – “Folklorçular” İctimai Birliyi
56. Aynur Əliyeva – “Regional inkişaf üzrə maarifləndirmə” ictimai birliyi
57. Nəsimi Həsənov – “Dünya Azərbaycanlılarının Vətənpərvərlər” ictimai birliyi
58. Təranə Əhməd – Kimsəsiz və aztəminatlı ailələrin uşaqlarına sosial-mənəvi dəstək ictimai birliyi
59. Sadiq Həsənov – “Sağlam həyata doğru” Ekoloji İctimai Birliyi
60. Çingiz Bayramov- Türkiyə Universitetləri Məzunları İB
61. Nəsiman Yaqublu – Tarix və Mətbuat Araşdırmalarına Dəstək
62. Teymur Mirzəyev – “Region İcmalarının İnkişafına və Yoxsulluğun Azaldılmasına Dəstək” ictimai birliyi
63. İlham İsmayılov – Azərbaycanlıların və digər Türkdilli Xalqların Əməkdaşlıq Mərkəzi İctimai Birliyi
64. Nizami Məmmədov – “Araz” Ziyalılar İctimai Birliyi
65. Mübariz Göyüşlü – “Müasir İnkişaf” İctimai Birliyi
66. Taleh Əliyev – Vətəndaş İştirakçılığının Təşviqinə Dəstək İctimai Birliyi
67. Esmira Fuad – Mirzə İbrahimov adına Kitab Fondu
68. Aynurə Hüseynova – “Antinarkomaniya Sahəsində Gənclərin Təşəbbüsü” İctimai Birliyi
69. Fizuli Kərimov – Vətəndaş Cəmiyyəti Naminə Maarifləndirmə İctimai Birliyi
70. Famil Gözəlov – Əhalinin Maarifləndirilməsinə Mütəxəssislərin Dəstəyi
71. Ms. Rada Abbas – Head of the Social Assistance to Women War Veterans
72. Hasil Tağıyev – “Qayıdış” İctimai Birliyi
73. Ayaz Mirzəyev – Azərbaycan Jurnalistlər Şəbəkəsi
74. Tahirə Nağıyeva – “Loğman” Qaçqınlara Dayaq Mərkəzi İctimai Birliyi
75. Könül Muxtarova – “Milli Dəyərlərin Qorunması” ictimai birliyi
76. Bəyimxanım Verdiyeva – Xan Şuşinski Fondu
77. Nisə Qasımova – “Mədəniyyət Dalğası” yaradıcılığın təşviqi ictimai birliyi
78. Kübra Məmmədova – “Regional Qadın Təşəbbüsləri” ictimai birliyi
79. Rəfael Becanov – “İnsan Hüquqları və Maarifçilik” ictimai birliyi
80. Dəyanət Osmanlı – Türk Dünyası İnfo İB
81. Şahin Rəcəb – “Azərbaycan Valideyn-Müəllim Assosiasiyası” ictimai birliyi
82. Adil Adilov- “Regional İnkişafa Yardım” ictimai birliyi
83. Raqib Əliyev- “Saatlı” sosial inkişafa yardım ictimai birliyi
84. Xədicə Mikayılova – Azərbaycan Əlillər Cəmiyyəti ictimai birliyi
85. Xuraman Ağayeva – “Sosioloji Qrupların Psixoloji Reabilitasiyası” ictimai birliyi
86. Hacıəhməd Həsənov – “Faiq” kənd təsərrüfatı məhsulları istehsalçılarının ictimai birliyi
87. Rüstəm Məlikov- “Ana Kür ” ekoloji problemlərin öyrənilməsinə kömək ictimai birliyi
88. Fatimət Ağamirzəyeva – “Xalça Dünyası Assosiasiyası” ictimai birliyi
89. İlkin Ağayev – “Qloballaşan Dünyaya İnteqrasiya” ictimai birliyi
90. Hacı Nərimanoğlu – Zəngəzur Cəmiyyətləri İB
91. Qnyaz Yusifov- “Ailələrə Sosial Dayaq” İB
92. Cəsarət Hüseynzadə – “İnformasiya Təşəbbüslərinə Dəstək” İctimai Birliyi
93. Həsən Məmmədov – “Şəmsi Əsədullayev” xeyriyyə ictimai birliyi
94. Ruslan Atakişiyev – İqtisadi Resursların Öyrənilməsi İctimai Birliyi
95. Vəfa Xəlilli – “Gəncliyə Dəstək” İctimai Birlik
96. Vüsalə Hüseynova – “İslahatçı qadınlar və innovasiyalar” ictimai birliyi
97. Murad Qəribli – “Sağlam Yaşa” gənclərin maarifləndirilməsi ictimai Birliyi
98. Fikrət Xəlilov – “Yoluxucu Xəstəliklərlə Mübarizə” İB
99. Dadaş QUliyev – Vətən Fədailərinin Hüquqlarının Müdafiəsi ictimai birliyi
100. Gülşən Axundova – Qadin Inkisaf Gelecek İB
101. Elmar Hüseynov – Həmvətənlərə Dəstək İB
102. Roza Əliqızı – Əsgər Ailəsi Cəmiyyəti VTİB olaraq
103. Mehman Əliyev – “Müasir Gənclərin İnkişafına Dəstək” ictimai birliyi
104. Vüqar Əhmədov – Azərbaycan Amerika Gəncləri İB
105. İlqar Orucov – “Azərbaycan Gənc Alim, Aspirant və Magistrlər Cəmiyyəti” ictimai birliyi
106. Cavad Qasımov – İstedadlı Əlillər İctimai Birliyi
107. Fikrət Yusifov – Ekonomiks Beynəlxalq İqtisadi Araşdırmalar İctimai Birliyi
108. Novella Cəfərova – D.Əliyeva adina Azərbaycan Qadinlarının Hüququnun Müdafiə Cəmiyyəti
109. Azər Ələkbərov – Bakı İnsan Hüquqları Məktəbi
110. Məhəmməd Əliyev – “Qarabağ” Kənd Təsərüfatının İnkişafına Dəstək İctimai Birliyi
111. Tural Quliyev – “Addım” Gəncləri Təşəbbüsünə Dəstək İctimai Birliyi
112. Nailə İsmayılova – “Yeni Həyat” Humanitar və Sosial Dayaq İB
113. Ətrabə Məmmədova- Müharibədən Zərər Çəkmiş Ailələrə Dəstək İctimai Birliyi
114. Telman Dadaşov – Tərəqqi Sosial İnkişaf İctimai Birliyi
115. Bəsti Nəsibova – “Gələcəyə Baxış” Avropaya İnteqrasiya İctimai Birliyi
116. Sevinc Əlizadə – “Zəfər” şəhid ailələrinə dəstək ictimai birliyi
117. Firuzə Babayeva – “Əlillərin Beynəlxalq Əməkdaşlığı Uğrunda ” ictimai birlik
118. Şəkərxanım Əliyeva – “Gender Bərabərliyi” İctimai Birliyi
119. Gülnarə Səlimova – “Gülsam”Əlillərin Reabilitasiyasi ictimai birliyi
120. İradə Həsənova – “Səma və Eko” Sosial İqtisadi İnkişafa Yardım İctimai Birliyi
121. Məhsim Məhsimov – Regional Medianın İnkişafına Yardım
122. Raci Səfərov – “Tərəqqi” Gəncliyin İnkişafı ictimai birliyi
123. Azadə Məmmədova – Bacarıqlı Əllər Dünyası İB
124. Vüsal Mirzəyev – Yerli İdarəetməyə Yardım İctimai Birliyi
125. Mətanət Zeynalova – “Bizim şəhər” Sumqayıt Sosial-İnkişaf Mərkəzi İctimai Birliyi
126. Davud Rəhimli – Azərbaycan Respublikası Əlil Təşkilatları İttifaqı
127. Mete Xalidə – Gəncəfilm Kino Yaradıcılığının İnkişafına Təkan İctimai Birliyi
128. Elmira Mehtiyeva – “Yeni Fikir” JHIB
129. Afiq Məlikov – Maarifperverlik” Azerbaycan Genclerinin Ictimai Yardim Assosiasiyasi (MAGIYA) ictimai birliyi,
130. Ramin Mahmudov – “Yurd” Gənclərin İntellektual İnkişafına Dəstək İB
131. Şahin Qədirov- “Zirvə” mədəniyyət və incəsənət ictimai birliyi
132. Yadigar Məmmədli – Azərbaycan Demokratik Jurnalistlər Liqası İctimai Birliyi
133. Zərifə Əsgərova – “Vətən Uğrunda Şəhid Ailələri və Milli Qəhrəmanlar” ictimai birliyi
134. Anar Xəlilov – Sağlam İnkişaf və Maarifləndirmə ictimai birliyi
135. Məlekyə Əlizadə – Gəncə Regional Qadın Mərkəzi
136. İlqar Qasımov – “Hüquqi Yardım” ictimai birliyi
137. Könül Ağayeva – RƏQƏMSAL İNKİŞAF İCTİMAİ BİRLİYi
138. Lyudmila Xəlilova – Qadınlar Bələdiyyələrin İnkişafı Uğrunda İctimai Birliyi
139. Leyli Quliyeva – Qloballaşan Azərbaycan Sivil İnkişaf Mərkəzi
140. Namiq Rzayev – Ekomed İB
141. Teymur Vəliyev – Sosial və İqtisadi İslahatlara Dəstək İctimai Birliyi
142. Rahilə Mehtiyeva – Sosial-İqtisadi və Ekoloji İnkişaf İctimai Birliyi
143. Qasım Xasməmmədli – Avropanın Gənc Azərbaycanlı Dostları Assosiasiyası
144. Nəsrulla Nurullayev – Ahıl Ziyalılara Qayğı İB
145. Cəlal Əmənov – Tərəqqi Sosial Tədqiqatlar İctimai Birliyi
146. Yeganə Sultanova – Azərbaycan Diabet Liqası
147. Mənsura Rəsulzadə – “Alyans” Canlı Aləmin Mühafizəsi İctimai Birliyi
148. Fərrux Əsgərov – «Cəmiyyətin Davamlı İnkişafına Yardım» İctimai Birliyi
149. Samir Adıgözəlli – İctima-Siyasi Beynəlxalq Araşdırmalar Mərkəzi
150. Mərhəmət Əsgərova – Demokratik Islahatlar və Hüquq Ictimai Birliyi
151. Gülzar İbrahimova – Hərbi Cərrahlar İB
152. Zülfüqar Ələsgərov – Beynəlxalq Liberal Maarifçilik Mərkəzi
153. Əli Mirzəyev- Şirvan RQRTM
154. Fərqanə Əliyeva – Sosial Iqtisadi Araşdırmalar
155. Himayət Rizvanqızı – Himayədar Humanitar Tərəqqi İctimai Birliyi
156. İradə Əliyeva – Peşəyönümlü Təhsilin İnkişafına Yardım İctimai Birliyi
157. Leyla Hüseynova – Sosial Rifah Qaçqın ve mecburi köçkünlər ictimai birliyi
158. Mayis Əliyev – Sosial Hüquqların Araşdırılması İB
159. Siyavuş Qasımov – İnnovasiyalara və İnkişafa Dəstək İctimai Birliyi
160. Əli Cəfərov – “Demokratiyanın və Milli Dəyərlərin Təbliği” ictimai birliyi
161. İntiqam Yaşar – Dünya Gənc Türk Yazarlar Birliyi
162. Çingiz Qənizadə – Demokratiya və İnsan Hüquqları Komitəsi
163. Səidə Qocamanlı – İnsan Hüquqları və Qanunçuluğun Müdafiəsi İctimai Birliyi
164. Səadət Bənənyarlı – “Beynəlxalq İnsan Hüquqları Cəmiyyəti Azərbaycan Milli Bölməsi” ictimai birliyi
165. Kübra Babayeva – Azərbaycan Maarifçi Xeyirxah Xanımlar İctimai Birliyi
166. Gülnarə Şəbiyeva – “Ailə” Sosial Araşdırmalar İctimai Birliyi
167. Rəna Mirzəzadə – Gender və İnsan Hüququ Araşdırma Birliyi
168. Ramil İsgəndərli – “Hüquqi Təhlil və Araşdırmalar” İctimai Birliyi
169. Solmaz Əliyeva – Gənc Mühasiblər Birliyi
170. Ayaz Məmmədov – “Azərbaycan Yeni Nəsil Hüquqşünaslar Assosiasiyası” İB
171. Tural Hüseynov – İşgəncələrə Qarşı Azərbaycan Komitəsi ictimai birliyi
172. Eyyub Hüseynov – Azad İstehlakçılar Birliyi
173. Nəzrin Babazadə – Gənclərin İnkişafı İctimai Birliyi
174. Elgün Atalıyev – “Azərbaycan Vikimedia Könüllüləri” ictimai birliyi
175. Mariya Hüseynova – “Azərbaycan-Bolqarıstan Dostluğunun İnkişafına Yardım” İctimai Birliyi
176. Novruz Əliyev – Araz heyvandarlıq-südçülük ictimai birliyi
177. Vidadi Quliyev- “Muğan düzü” Sosial İnkişaf İB
178. İlqar Əliyev – “Gələcəyin Memarlığına Dəstək” ictimai birliyi
179. Xanlar Məmmədov – Effektiv Təşəbbüslər Mərkəzi İB
180. Xanoğlan Əhmədov – “Media və Mülki Cəmiyyət” ictimai birliyi
181. Hafiz Səfixanov – Minalar Əleyhinə Azərbaycan Kampaniyası İB
182. Cəmilə İsbəndiyarova – Zeka İşığında” Milli Deyerlerin Tebliğine Yardım İctimai Birliyi
183. Gülayə Səfərova – “Ailə Dünyası” Ailələrə Hüquqi Yardım İctimai Birliyi
184. Hatəm Cabbarlı – Avrasiya Təhlükəsizlik və Strateji Araşdırmalar Mərkəzi
185. İlqar Hüseynli – Sosial Strateji Tədqiqatlar və Analitik Araşdırmalar İB
186. Eldəniz Salmanov – Türkdilli Dövlətlərlə Dostluq və Mədəni Əlaqələr Cəmiyyəti
187. Elman Aslanov – Qüdrətli Azərbaycan Naminə İctimai Birliyi
188. Mehri Xanbabayeva – Azərbaycan Tarixçiləri İctimai birliyi
189. Çingiz Dadaşov – Demokratik İnkişafın Təşviqi ” İB
190. Qafar Mehdiyev – Müstəqil Araşdırmaçı Jurnalistlər Liqası İctimai Birliyi
191. Əli Balayev – Savalan tarixi araşdırmalar ictimai birliyi
192. Samir Həsənov – “Ulduz” İnformasiya-Kommunikasiya Texnologiyaları Sahəsində Maarifləndirmə İctimai Birliyi
193. Jalə Cəfərova – Milli Mədəniyyətin Təbliği İB
194. Sevil Yüzbaşova – Eko Aləm İB
195. Aqil Fərəcov – “Qızılbaş” Gəncləri Maarifləndirmə İctimai Birliyi
196. Muğamat Əliyev- Gənc Vətənpərvərlər Birliyi
197. Rauf Əhmədov – “İnnovativ Gənclər” İB
198. Fuad Abbasov – “Misra” informasiya mübadiləsi və təşəbbüsləri ictimai birliyi
199. Heyran Məmmədova – “İnsan Hüquqları üzrə Təlim və Tədqiqat” ictimai birliyi
200. Təhmasib Novruzov – “Azadlıq Hərakatçıları” İctimai Birliyi
201. Niyaməddin Orduxanlı – “Bələdiyyələrin İnkişafına Yardım” ictimai birliyi
202. İradə Rizazadə – Vətəndaşların Sosial Rifahi Naminə İB
203. Növrəstə Yusifova – “Qarabağ Əlilləri və Veteranları” ictimai birliyi
204. Emin Əliyev – Ekoloji təmiz məhsul istehsalçıları və ixracatçıları İB-nin sədri
205. Asif Əsgərli – Azərbaycan Demokratik Tələbə Gənclər Təşkilatı
206. Tənzilə Rüstəmxanlı – Azeri Türk Qadinlar Birliyi
207. İradə Yaqubova – “ELS-Müstəqil Araşdırmalar Mərkəzi” İB
208. Vasif Musayev – Kəndlərin İnkişafı Uşaq və Gənclər İctimai Birliyi
209. Məhluqə Rəhimova – Əlil Qadınlar Cəmiyyəti
210. Dünyaxanım Əliyeva – Dünya Ana və Uşaqlar İctimai Birliyi
211. Ruslan İsmayılov – Insan Hüquqları üzrə Monitorinq və Maarifləndirmə Mərkəzi IB,
212. İlhamə Qurbanova – Ailə və Ətraf Mühit IB
213. Sabuhi Abdullayev – «ELM» Gənclərin Sosial-İntellektual İnkiçafına Dəstək İctimai Birliyi
214. Elçin Nəsirli – Sənaye, Mənəvi və Mədəni Tərəqqi naminə Beynəlxalq Təşkilat
215. Şərqiyə Məmmədova – MAARİFÇİ QADINLAR İCTİMAİ BİRLİYİ
216. Niyazi Mehdi – Vətəndaş Cəmiyyəti uğrunda Qadınlar Alyansının (qısca: Qadınlar Alyansının)
217. Mehman Xəlilov – Gəncə Avro-Atlantik Məlumat Mərkəzi
218. Ülviyyə Axundova – “Vətəndaş Cəmiyyətində Debat” İctimai Birliyi
219. Tükəzban Süleymanova – Öyrədərək Öyrənirik” Gənclərin İntellektual İnkişafına Dəstək İctimai Birliyi
220. Əhməd Abbasbəyli – “Cəmiyyətin və Vətəndaş Münasibətlərinin İnkişafı” İctimai Birliyi
221. Gülçöhrə Məmmədova – Azərbaycan Respublikasında Memarlıq, inşaat elminə və tədrisin inkişafına yardım xeyriyyə fondu
222. Əziz Ələkbərli – Azərbaycan Qaçqınlar Cəmiyyəti İctimai Birliyi
223. Sahib Fərzəliyev – Potensial Sumqayıt Mütəxəssislər Birliyi
224. Elşad Məmmədli – Vətəndaş Maarifləndirilməsi İB,
225. Mahirə Əmirhüseynova – XXI Əsrin Qadınları İB
226. Şəhriyar Məcidov – Avropaya İnteqrasiya Mərkəzi ictimai birliyi
227. Fəridə Vəliyeva – Miqrasiya Proseslərinin Tədqiqi ictimai birliyi
228. Elşad Eyvazlı – Tərəfsiz Jurnalistlər İctimai Birliyi
229. Anar Aslanov – Gənclərin Sosial Problemlərinin Həlli
230. Akif Kərimov – “Kür – Xəzər” Xeyriyyə İctimai Birliyi
231. Südabə Məmmədova – “Təmas” Regional İnkişaf İctimai Birliyi
232. Azər Əliyev – Gəncliyin Təşəbbüsü Maarifləndirmə ictimai birliyi
233. Namir Sərdarlı – “Könüllüler fəaliyyətinin təbliği” gənclər ictima birliyi
234. Şövqi Bünyatov – Əczaçılar Klubu» İctimai birliyi
235. Səlim Əsgərov – “Skalpel” xəstələrə yardım ictimai birliyi
236. Tamaşa Quliyeva – Üçüncü Sektor ictimai birliyi
237. Sevda Tahirli – Mirzə Ələkbər Sabir Fondu
238. Pərviz Mustafayev – «Yeni Gələcək» Gənclərin Maarifləndirilməsi İctimai Birliyi
239. Rəsmiyyə Abdullayeva – Türkdilli Dövlətlərin İqtisadçıları İctimai Birliyi
240. Fidan Maqsudova – Müasir Qadın və Cəmiyyət İB
241. Hüseyn İbrahimov – “Sosial-Mədəni Dəyişikliklərin Öyrənilməsi” İctimai Birliyi
242. Asəf Vəliyev – Müstəqil Jurnalistlərə Texniki və Hüquqi Yardım İctimai Birliyi
243. Yəhya Sənan – Marketinq Fəaliyyətinin İnkişafına Dəstək İctimai Birliyi
244. Zaur Orucov – “Zərərli Vərdişlərə Qarşı” İctimai Birliyi
245. Dinara Bayramlı – “SAF Həyat Naminə” Gənclər İctimai Birliyi
246. Məzahir Əfəndiyev – «Narkotiklərə Qarşı Təbliğat» ictimai birliyi
247. Namiq Cabbarzadə – Iqtisadi Münasibətlərin İştirakçılarının Maarifləndirilməsinə Kömək İctimai Birliyi
248. Firuzə Rəsulova – Azərbaycan Milli Kulinariyasının Araşdırılması, Təbliği və Dünyaya İnteqrasiyası İctimai Birliyi
249. Mətanət Cəfərova – Əsgər Ailələrinə Dəstək İB
250. Şəbnəm Dadaşova – Qadın və Cəmiyyət Vətəndaş Maarifçiliyi İctimai Birliyi
251. Qalibə Budaqova – Azərbaycan Milli Qəhrəman Ailələrinin Sosial Müdafiəsi
252. Ramil Abbasov – “Spektr” sosial-iqtisadi araşdırmalar və inkişaf ictimai birliyi
253. Turqut Abbasbəyli – “Rezonans” gənclərin ictimai birliyi
254. Məhərrəm Zülfüqarlı – İctimai Problemlərin Tədqiqi Assosiasiyası
255. Zahir Məlikli – “Zəka” Ziyalılar Məclisi İctimai Birliyi
256. Şahin Rəhmanlı – İrəli İctimai Birliyi
257. Xəlil Süleymanov – Şəfa Psixoloji Sosial Yardım Mərkəzi
258. İradə Nəsirova – “Mərhəmət” Kimsəsizlərə Yardım İB
259. Həbib Misirov – Aşıq Şəmşir” Mədəniyyət Ocağı ictimai birliyi
260. Elşən Süleymanov – «Keçi Təsərrüfatçıları»İctimai Birliyi
261. Rəşad Həsənov – İqtisadi və Sosial İnkişaf Mərkəzi
262. Rəhman Səfərov – Goranboyun Sosial İqtisadi İnkişafı Naminə
263. Həmid Qasımov – Azərbaycan Tələbələri İctimai Birliyi
264. Elman Əhəmdov – Azəri Tat Mədəniyyət Mərkəzi İB
265. Asim Vəliyev- Gənclərin Töhfəsi İB
266. Samir Axundov – “İntellekt” Sərhədsiz Maarifçi Gənclər ictimai birliyi
267. Niyazi Həsənov – “Bərəkət” İctimai Birliyi
268. Afər Hacıyev – Azərbaycan Toxumçular Assosiasiyası İB
269. Ədil Ədilzadə – Yeni Həyat-İqtisadi İnkişaf İB
270. Könül Quliyeva – «Uşaqların Gələcəyi Naminə» İB
271. Namiq Qafarov – «Sosial İslahatlara Dəstək’’ İctimai birliyi
272. Sevil Allahverdiyeva – “Qadın Problemlərinin Tədqiqatları Mərkəzi” İctimai Birliyi
273. Pərvanə Mustafayeva – “Aşıq Pəri Məclisi” Ozan Sənətinin Təbliği İctimai Birliyi
274. Nurəddin Mehdiyev – Bizim Nəsil Gənclərin Regional İnkişaf Assosiasiyası İB
275. Aydın Əbilov – “Yeni Yazarlar və Sənətçilər” İctimai Birliyi
276. Nazlı Zeynalova – Azyaşlıların hüquqi maariflənməsinə kömək» İB
277. Xoşbəxt Seidova – Gənclərin Tənhalara dayaq İctimai Birliyi
278. Saleh Bağırov – İrs – Gənclərin Maarifləndirmə və Təbliğat Mərkəzi” İctimai Birliyi
279. Fərid Məlikov – İqtisadi və Sosial Təşəbbüslərdə Tərəfdaşlıq İctimai Birliyi
280. Hafiz Həsənov – “Hüquq və İnkişaf” İctimai Birliyi
281. Mütəllim Rəhimov – Demokratiyanın İnkişafı Problemləri Mərkəzi İctimai Birliyi
282. Aynur Zülfüqarova – “Qadın və Uşaqların İnnovativ Maarifləndirilməsinə Dəstək ictimai birliyi”
283. Günxan Əhmədli – Sosial-İqtisadi Təşəbbüslərə Dəstək
284. Sahil Hüseynzadə – Biləsuvar Yeniyetmə və Gəncləri İB
285. Eldar Nağıyev – Gənclərin Tərəqqisinə Dəstək İctimai Birliyi
286. Rüfət Əsgərov – “Dəmirağac” Ekoloji ictimai birliyi
287. Vidadi Fətullayev – Miqrasiya sahəsinin inkişafı ictimai birliyi
288. Elçin Muxtarlı – Sağlamlığa Xidmət İctimai birliyi
289. Lamiyə Kərimova – Psixososial Reabilitasiya və İnkişaf İctimai Birliyi
290. Yeganə Mirzəyeva – “Cığır” Mənəvi Dəyərlərin İnkişafına Dəstək ictimai birliyi
291. Səməd Hətəmov – Doğma Yurda Qayıdış İctimai Birliyi
292. Biosfer İctimai birliyi

Azvision.az